Obec Lisková Dnes je piatok, 26.04.2024

Rok 1946 až 1999

Rok 1946

Predsedom Národného výboru je Albert Šeffer. V tomto povojnovom období bolo zásobovanie obyvateľov len na potravinové lístky, viazaný bol aj predaj látok a odevov. Do obce sa zo zahraničia vracajú rodáci. V obci sa opravujú cesty. Vytvoril sa miestny výbor Národného frontu, predseda bol Matej Janík, začínajú pracovať spoločenské organizácie. Zakladá sa tiež miestna pobočka Jednotného zväzu Slovenských roľníkov s predsedom Petrom Slimákom. V septembrových voľbách získala väčšinu hlasov demokratická strana, predsedom Národného výboru sa stal Laurinec Šrobár. V tomto roku minister financií Dr. Vavro Šrobár daroval obci vežové hodiny v hodnote 80.000,- korún. Ich posviacka sa konala na slávnostnej svätej omši 24.9. za jeho prítomnosti.Pravidelne začali premávať vlaky, obnovila sa aj cestná doprava, opravujú sa ešte mosty. Začala sa tiež pravidelná školská dochádzka. Združenie Urbariátu obhospodaruje pasienky, kameňolom a okolité lesy. Rozmáha sa stavba rodinných domov a stavba novej ľudovej školy v strede obce.

Rok 1947

Vybudoval sa železobetónový most na ceste pri železničnej stanici. Koncom roka bola založená ľudová poľovnícka spoločnosť „ Pod Chočom“. V tomto roku bola veľká suchota, úroda bola malá, obilie sa dovážalo zo ZSSR.

Rok 1948

25.2. sa uskutočnili nové voľby, prvým robotníckym prezidentom sa stal Klement Gottwald, predsedom národného výboru v obci Albert Šeffer. Život v obci riadila miestna organizácia Komunistickej strany Československa. V májových voľbách zvíťazila komunistická strana, predsedom národného výboru sa stal Jozef Krška.

Rok 1949

Dokončila sa stavba poschodovej 6 – triednej školy s bytom pre riaditeľa a školníka. V obci sa vybudovala druhá železničná koľaj „ Trať družby “. V júli sa založila miestna osvetová beseda. V letných mesiacoch sa za Váhom zriadilo letisko pre motorové aj bezmotorové lietadlá. V septembri sa zrušil obecný bubeník a zriadil sa obecný rozhlas. V jesenných mesiacoch sa v Gulejovie dome zriadila obecná knižnica. V decembri bol menovaný nový národný výbor, predsedom sa stal Štefan Dvorský Slimák. V roku 1938 sa stal Jozef Gulej starostom, r.1939 komisárom. V roku 1941 spolu s vdp. dekanom Bugárom uvažovali o stavbe školy na mieste kde bola obecná krčma. Ale pre financie sa začala stavať v r.1943. Súčasťou školy mali byť už splachovacie záchody, v tom čase v celom Liptove sa stavali drevené záchody mimo budovy. Dal zregulovať cez dedinu jarok, zaviedol elektriku, dal vysadiť pod stráňou ovocné stromky. Za to, že nepodpísal do družstva ho zavreli, syna Jozefa Guleja vyhodili pred maturitou z Gymnázia a celú rodinu vyviezli do Topolníkov okr. Čalov. Jozef Gulej zomrel 26.1.1956, jeho manželka Júlia zomrela 22.5.1956.

Rok 1950

Na národnom výbore sa zriadila sobášna miestnosť, pretože bolo povinné uzatvárať sobáše na národnom výbore. 29.4. bol založený prípravný výbor Jednotného roľníckeho družstva /JRD /, predsedom sa stal Jozef Sliačan. Miestna organizácia Československého sväzu mládeže / ČSM / bola v rámci celoslovenskej súťaže vyhodnotená ako najlepšia , získali diplom a kolesový traktor Zetor 25, ktorý slávnostne odovzdali do užívania novozaloženého JRD. V priebehu roka sa postavila nová železničná stanica. Od 1.7. začalo svoju činnosť Československé štátne kino „ Pod Chočom “ v sále v Gulejovie dome, premietanie bolo 2x týždenne. 4.12. sa v budove bývalej rímsko katolíckej školy zriadila materská škola s učiteľkou Margitou Jurčovou a detské jasle pre deti od 3 do 4 rokov zamestnaných matiek.

Rok 1951

Po prvej spoločnej kosbe sena sa 16.9. usporiadali v našej obci Okresné dožinkové slávnosti s účasťou vyše 7000 návštevníkov z okolia. Vykonala sa aj úprava obecnej cesty z obce smerom ku Váhu.

Rok 1952

Vo februári sa zriadila 9 – ročná stredná škola so 4 postupovými triedami, v apríli sa zriadila Družina mládeže pri základnej deväťročnej škole / ZDŠ /.16.4. bola zriadená Pionierska organizácia „ Viliama Širokého “.V decembri bola založená Osvetová beseda na rozvoj kultúrneho života občanov , jej predsedom bol Július Facuna.V tomto roku nastal prelom v zdravotníctve – tehotné ženy odchádzali na pôrod do štátnej nemocnice do Ružomberka, čím klesla úmrtnosť novonarodených detí a matiek. V tomto roku bola aj hospodársko - technická úprava pôdy – teda scelovanie pôdy pre roľnícke družstvo a to v hone „ Za majer“, kde sa tiež začína s výstavbou hospodárskych budov pre družstvo. U súkromne hospodáriacich roľníkov narastá nenávisť voči družstvu a protestujú proti rozorávaniu medzí. Na protest urobili finančnú zbierku a posielajú osobitnú delegáciu k prezidentovi republiky do Prahy, aby im bola scelená pôda navrátená. Spor sa ukončil pridelením náhradnej pôdy v inom hone. Po roku 1952 nastali u nás tvrdé časy pre cirkev a aj veriacich. Kňazi boli vo veľkom zatváraní a odsudzovaní.

Rok 1953

V januári sa v obci založila miestna organizácia Zväzu pre spoluprácu s armádou / Zväzarm /. Jeho úlohou bolo pripraviť brancov na nástup základnej vojenskej služby. Taktiež bola založená Miestna organizácia Výboru žien.20.1. je z funkcie predsedu MNV uvoľnený Dušan Muríň pre pracovnú zaneprázdnenosť a novým predsedom sa stáva Karol Nemček. V dňoch 1. – 4. júna prebehla na celom území republiky peňažná reforma / výmena platidiel / v pomere 1 : 50 za peniaze uložené doma a v pomere 1 : 5 za peniaze uložené v peňažných ústavoch.

Rok 1954

V akcii Z bola vybudovaná cesta na „Nižnej priehrade“ – teraz ulica Pod Chočom, kde pokračuje individuálna bytová výstavba.

Rok 1955

8.mája bolo slávnostné odhalenie pomníka padlých v I. a II. svetovej vojne. Investičné akcie: rozšírenie siete elektrického vedenia v novopostavených domoch, zregulovanie potoka na ulici Pod Chočom na zabránenie povodní. Športovci začínajú rozvíjať športovú činnosť, vybudovali hokejové ihrisko v areály Športklubu, urobili oplotenie športového areálu.

Rok 1956

Pri pomníku sa postavilo stavidlo vody- ktoré slúžilo ako rezervoár pre prípad požiarov.13.mája bol uzavretý patronát medzi MNV a spoločenskými organizáciami v obci a Posádkovou správou v Ružomberku za účelom vzájomnej pomoci po stránke kultúrnej, spoločenskej , osvetovej i pomoci JRD. Vojaci pomáhali JRD pri prácach, ich lekári vykonávali prehliadky v ZDŠ, poriadali sa spoločné športové súťaže aj kultúrne podujatia.Prevádzaná druhá technickohospodárska úprava pôdy v hone Dražné nebola uskutočnená pre prudký odpor majiteľov pôdy, ktorí neváhali a svoje si bránili sekerami, kosami, vidlami a kameňmi. Nakoniec museli byť privolaná aj príslušníci Národnej bezpečnosti z Ružomberka.

Rok 1957

19.mája sa uskutočnili voľby do národných výborov, predsedom MNV sa stal po Jánovi Lukačovi Nižnom Jozef Šeffer ml., podpredsedom František Kohút a tajomníkom Augustín Bursa. V júni sa prejednala a schválila výstavba požiarnej zbrojnice v akcii „Z“.V tomto roku sa naďalej združstevňuje pôda v honoch :Dražnie, Medzi Červenie, Hrušečné, Záhornie, pôvodným majiteľom bola pridelená náhradná pôda.Jarnými ľadmi bol poškodený drevený most pri Kňažke. Občania musia do Ružomberka chodiť dookola. Už v júni ho však opravili.Na športovom ihrisku boli vybudované obliekárne pre hráčov, byt pre hospodára so sociálnym zariadením, umyvárne a sprchy.Za roky 1954-1957 bolo v obci postavených 61 rodinných domov.

Rok 1958

V júli sa v dome p. Senkoviča zrušila pekárska predajňa chleba aj napriek protestu občanov. Chlieb sa začal dovážať z Ružomberka.Po výdatných dažďoch dochádza 29.6. k stúpaniu hladiny Váhu a k zatopeniu cesty, železnice a časti obce. Občanov bývajúcich v okolí železničnej trate museli evakuovať. Cez záhrady pretekala voda vo výške 60 – 70 cm. Voda začala klesať až 1.7., postupne sa po niekoľkých dňoch hladina normalizuje. Povodeň narobila veľké škody ma majetkoch.V septembri bola medzi obcou Lisková a MNV a JRD Stìboøice / okres Opava / uzatvorená družba.V tomto roku pokračuje združstevňovanie pôdy od súkromných roľníkov a to v hone :Zubrovie, Vyšné, Lehoty a Chmelience.1.januára sa ruší Urbariát obce Lisková a lesy preberajú do správy Československé štátne lesy. V decembri je ukončená stavba Požiarnej zbrojnice.

Rok 1959

V letných mesiacoch sa začalo s betónovaním múrov kultúrneho domu, upravila sa Pribinova ulica, vykonala sa regulácia brehov Váhu, aby sa zabránilo povodniam a tiež sa upravilo riečište. Koryto sa úplne preložilo v oblúkovitých miestach, kde sa Váh vylieval. V tomto roku prebiehala rozsiahla akcia – socializácia dediny – agitácia malých a stredných roľníkov do družstva. Roľníci sa bránili a ostro reagovali na všetky opatrenia v obci. Život v obci bol bohatý na rôzne podujatia. Aktívne pracovali všetky spoločenské organizácie, Zväzarm, Telovýchovná jednota, poriadali sa zábavy, filmové predstavenia a rôzne kultúrne programy. Do obce sa zaviedli súkromné telefónne účastnícke stanice .Občania si modernizujú domácnosti nákupom elektrických spotrebičov, raritou sú prvé dva televízory. Mladí ľudia, ktorí uzavreli manželstvo sa sťahujú do podnikových bytov na svojom pracovisku, pomocou mladomanželských pôžičiek si zariaďujú domácnosti . Rastie dopyt po individuálnej bytovej výstavbe, ktorá je možná v hone Záhumnie / pod Stráňou /.

Rok 1960

1. júla sa zrušil okres Ružomberok a utvára sa nové sídlo v Liptovskom Mikuláši.Predsedom MNV je naďalej Jozef Šeffer ml., predsedom JRD je Albert Hrabušaj, riadiacim orgánom v obci je dedinská organizácia komunistickej strany / DO KSS / s predsedom Jánom Antolom. JRD malo 102 členov , hospodárilo na výmere 557 ha . V jarných mesiacoch JRD zriadilo vlastné zeleninárstvo s teplými záhradami v blízkosti JRD. Vedúcim bol bulharský občan Stojo a pestoval takmer všetky druhy zeleniny, ktorá sa predávala nielen v obci, ale aj v Ružomberku a Liptovskom Mikuláši, čím družstvo získalo nový zdroj príjmov.V 60 – tych rokoch sa postupne prestávali nosiť liskovské ľudové kroje, len v nedeľu a vo sviatok ich nosili starší občania.V obci bolo dostavaných 16 rodinných domov.

Rok 1961

V januári a februári sa začalo s výstavbou márnice a s výkopom studne na cintoríne, stavba bola v akcii „Z“. Zaujímavosťou bolo zatmenie slnka 15.2. v čase od 7,45 do 10,oo hodiny, ktorý bol vďaka dobrému počasiu viditeľný aj voľným okom.

Rok 1962

Bol vypracovaný zastavovací plán výstavby. Začala sa individuálna bytová výstavba v hone Nižné Záhumnie.16.- 25. 2. snehová kalamita- vytvárajú sa záveje do výšky 1,5m. Ťažký sneh prelomil 10 striech na domoch a hospodárskych budovách. Bola obmedzená cestná i železničná doprava, viazlo zásobovanie. V priebehu roka sa previedla generálna úprava elektrickej siete – výmena ståpov, stožiarov, transformátorov. Požiar v cigánskej osade spôsobil poškodenie domov do takej miery, že už neboli obývateľné a cigánom pridelili byty v Ružomberku. Osada ostala opustená.

Rok 1963

Na dolnom konci obce sa otvorila nová predajňa Jednoty - samoobsluha, vedúca bola Irena Garajová, predavačka Anna Potocká. Predajňu potravín a priemyselného tovaru občania uvítali.V septembri JRD zo Skorínskej studne vybudoval prívod vody do objektov JRD.MNV vykonal úpravu ciest asfaltovým poterom a rozšíril elektrickú sieť, v novembri bolo pomenovanie ulíc nasledovne: Pribinova , Tatranská, Železničná, Partizánska, Družstevná, Poľná a Pod Chočom.27.-28.7 sa na letisku v Liskovej uskutočnila Krajská súťaž požiarnych zborov, ktorej sa zúčastnilo asi 6000 návštevníkov.

Rok 1964

Z funkcie predsedu MNV bol odvolaný Jozef Šeffer st. a do nastávajúcich volieb bol zvolený Karol Dvorský na polovičný úväzok , funkciu tajomníčky prebrala Edita Kluková.V máji bolo v obci rozšírenie automatickej telefónnej siete, ktorú zapojili na automatickú ústredňu v Ružomberku. Tým sa na pošte v Liskovej zrušila obsluha ústredne a občania sa dovolali priamo na volané číslo.

Rok 1966

Liptovské múzeum v Ružomberku sa môže popýšiť statným jeleňom – štrnástorákom, ktorého členovia poľovníckeho združenia Likava – Choč v októbri zastrelili na vypreparovanie. Na JRD je bohaté včelstvo, včelárstvo sa rozmáha aj u občanov. Pri MNV zriadili prevádzku – kolárstvo s vedúcim Ferdinandom Laukom. Prevádzka sa zameriavala na opravy a výrobu autokarosérií aj v okolí. Staré zvyky a obyčaje ustupujú, dedina sa modernizuje, občania požadujú zriadenie autobusovej linky do Ružomberka a späť.

Rok 1967

30. apríla bol slávnostne otvorený kultúrny dom za účasti zástupcov politických orgánov a organizácií. Slávnostný prejav predniesol predseda SNR p. Chudík, predseda DO KSS p. Cabánek . V kultúrnom programe vystúpila dychová hudba , súbor Liptov z Hubovej, zábavná skupina Markovci z Bratislavy . Po programe bola zábava. V ZDŠ sa na miesto podlahy - palubovky nahradili parkety a bolo zavedené ústredné kúrenie z kultúrneho domu. Materská škola sa presťahovala z budovy oproti kostolu do budovy MNV pri ZDŠ, taktiež sa urobila generálna oprava budovy ,ústredné kúrenie, splachovacie WC.

Rok 1968

21. augusta v nočných hodinách prechádzali hlavnou cestou od Liptovského Mikuláša vojská Varšavskej zmluvy , ktoré obsadili celé územie republiky. Transporty prichádzali do 28.augusta. Vojaci kontrolovali prechádzajúce motorové vozidlá. Občania podliehali panike, kupovali veľké zásoby potravín. Na Mníchu neznáme osoby v noci z 22. na 23. 8. zhotovili z pevného svetlého papiera veľký slovenský znak s heslom „Mor ho!“. 28.8. vojská z honu „Pod hájom“ odišli do Ružomberka.28.10. bola na dome Dr. Vavra Šrobára odhalená pamätná tabuľa za účasti politických a kultúrnych predstaviteľov okresu a obce.

Rok 1969

Vo februári bolo sprevádzkované pouličné výbojkové svetlo v počte 65 kusov a v noci osvetľuje obec. V ZDŠ bola vybudovaná samostatná kotolňa vykurujúca aj materskú školu.14.mája bola uzatvorená družba s mestským úradom Kravaře, okres Opava. Pri družobnej návšteve nám Kravaře venovali kompletnú osivovú mláťačku.22.5. – teda už v tomto čase okresný národný výbor plánoval výstavbu diaľnice Košice – Krakow cez hon Klin poza stráň.

Rok 1970

Funkcie predsedu MNV sa vzdal Karol Dvorský a miesto neho nastúpil Jozef Piecka, taktiež bol zvolený nový poslanecký zbor a to v dôsledku konsolidácie pomerov. MNV dal spracovať nový územný plán, rozširuje sa elektrická sieť dokončuje sa budova márnice, vybudovala sa nová elektrická trafostanica. Lesný porast Konislav bol vyhlásený za štátnu chránenú rezerváciu.

Rok 1971

V hone Chmelience sa schválila výstavba Mäsokombinátu, pri železničnej trati okolo domu p. Piecku MNV zriadil park, v ktorom vysadili okrasné kríky a kvety / bolo to na ploche bývalých sypární, ktoré zbúrali /. V domácnostiach sa zvyšuje počet televízorov, chladničiek, práčok, splachovacích WC, kúpeľní – teda sa modernizujú domácnosti. Obec patrí medzi najväčšie strediskové obce v okrese / patrila k nej aj obec Turík /.

Rok 1972

Bola vybudovaná ubytovňa a šatne na ihrisku, asfaltový povrch na Ulici pod Chočom.Začala sa individuálna bytová výstavba v hone Močiar, rozšírila sa sieť miestneho rozhlasu , elektrickej siete a verejného osvetlenia.

Rok 1973

V roku 1973 bola ukončená socializácia dediny, všetky pôda od súkromných roľníkov bola odovzdaná do užívania JRD. V obci fungujú drobné prevádzky pre služby občanom a to: kolárstvo, stolárstvo, remenárstvo, čaluníctvo, maliarstvo, rezbárstvo.Zaujímavosťou bol všeobecný zákaz rady MNV hrania kariet v miestnych pohostinstvách, aby sa zabránilo výtržnostiam a narušovaniu medzisusedských vzťahov. Kontroly vykonávali hliadky verejnej bezpečnosti / terajšia polícia /.

Rok 1976

Bolo uskutočnené zlúčenie obcí Lisková a Turík.11.7. sa v obci usporiadal netradičný futbalový turnaj Liskovej – muži proti ženám. Ženy boli úspešnejšie a vyhrali 2:1. Zápas sledovalo asi 600 divákov a mal veľký ohlas. Vo voľbách 22. – 23. 10. 1976 bol za predsedu MNV zvolený Ján Lauko, podpredseda Alfréd Forgáč a tajomník Mikuláš Kačalka.

Rok 1977

28.3. – ČSSR zaznamenala 15 miliónov občanov.

Rok 1978

V  katastri obce sa začalo s výstavbou plynovodu v priestore Vlčia jama – Vrch Štál – Dražné smerom na Likavku.

Rok 1989

Bol prelomovým rokom na celom území našej republiky. 17. novembra sa v Prahe konala manifestácia študentov za zvrhnutie komunizmu a za demokratická slobodný štát. Študenti manifestovali pokojne, avšak poriadková služba polície použila proti študentom neprimeraný zákrok a manifestáciu sa snažila potlačiť vodnými delami, obuškami a rozháňaním študentov. Manifestácia mala neuveriteľný ohlas u všetkých občanov, študentov v prvom rade podporili umelci – herci, speváci. Poriadali sa rôzne mítingy hádam vo všetkých mestách republiky. Na tribúnach rečnili nielen zástupcovia študentov, kultúrneho života ale aj bývalí disidenti / ľudia odsúdený za svoje zmýšľanie proti komunistickému režimu /. Ako prvá vznikla organizácia – Verejnosť proti násiliu / na Slovensku / a Občianske fórum / v Čechách /. Verejnosť proti násiliu /VPN/ vznikla aj u nás. Na obecných mítingoch sa vítala zmena na politickom poli, ostro sa kritizovala náboženská nesloboda . V novembri boli voľby novej federálnej vlády, na čelo štátu bol zvolený Václav Havel. V roku 1990 sa v obciach a mestách zakladajú nové politické strany a hnutia. Vývoj udalostí priniesol zásadné zmeny v štátnom, politickom aj hospodárskom živote. Revolúciou - ktorá bola nazvaná \\\\\\\\\\\\\\Nežná revolúcia\\\\\\\\\\\\\\ sa skončila mnohoročná diktatúra komunistickej strany .Vláda robila prvé kroky k trhovému hospodárstvu krajiny. Občania žiadali odchod vojsk Sovietskej armády z celého územia našej vlasti. Rôzne politické zmeny zapríčinili vyhlásenie volieb v dňoch 23. a 24. 11. 1990. V rámci predvolebnej kampane boli politické strany a hnutia vyzvané na predloženie svojich kandidátov na starostu a členov zastupiteľstva. Za predsedu MNV bol zvolený opäť Ján Lauko, za podpredsedu Alfonz Kubala. V roku 1991 nastala v krajine úplná sloboda slova a prejavu, sloboda zhromažďovania, slobodný náboženský život. Máme demokratický štát a začíname budovať jeho hospodársky systém. Od januára sú zrušené miestne národné výbory a vznikajú obecné úrady na čele so starostom. V obci sa 18.5. konali nové voľby starostu obce, pretože Ján Lauko z funkcie odstúpil. Za starostu obce bol zvolený Tibor Kubala.

Rok 1990

Prebudovanie bývalej základnej školy, po adaptácii do nej bola presťahovaná Materská škola.Bavlnárske závody vybudovali za Váhom centrálny sklad bavlny pre všetky textilné závody v republike. Jaroslav Rezník – liskovský rodák, básnik a spisovateľ sa stal predsedom Spolku slovenských spisovateľov v Bratislave a podpredsedom Matice slovenskej. Vyasfaltovanie cesty na Ulici pod Chočom. V marci sa osamostatnila obec Turík, ktorá bola miestnou časťou obce.

Rok 1991

Od 1. januára bol Miestny národný výbor premenovaný na Obecný úrad, funkcia predsedu MNV sa premenovala na starosta obce, radu MNV nahradila obecná rada. Rovnako bolo premenované Jednotné roľnícke družstvo na Poľnohospodárske družstvo. Zároveň zaznamenáva prvé žiadosti občanov o navrátenie vyvlastnenej pôdy do súkromného vlastníctva.15. mája obecný úrad zvolal ustanovujúcu schôdzu členov bývalého Urbariátu za účelom znovuvytvorenia tohto spoločenstva. V dôsledku politických a hospodárskych zmien zanikajú niektoré podniky a organizácie a obec zaznamenáva 20 nezamestnaných občanov. V rámci reštitúcií bol Gulejovie dom vrátený pôvodným majiteľom. Knižnica bola presťahovaná do priestorov pri Požiarnej zbrojnici, kde sídli dodnes. V obci sa začína budovať kanalizácia, pokračuje plynofikácia, vyasfaltovala sa plocha na detskom ihrisku, začala sa rekonštrukcia budovy terajšieho obecného úradu a knižnice.

Rok 1992

V júni boli Obecnému urbariátu navrátené lesy a pozemky, ktoré mu boli v r. 1957 nedobrovoľne odobraté. V decembri sa obecný úrad z kultúrneho domu presťahoval do súčasných priestorov. Do konca roka bola celá obec splynofikovaná. Vybudovala sa kanalizácia na Nižnom Záhumní a na Ulici pod Stráňou.

Rok 1993

Poslanci Národnej rady schválili Deklaráciu o zvrchovanosti Slovenskej republiky a Ústavu SR – 1.1. vzniká samostatná Slovenská republika, prezidentom sa stal Michal Kováč.20. júna bol vysvätený za rímskokatolíckeho kňaza liskovský rodák František Kočibal. Posledná vysviacka sa konala v Liskovej pred 46. rokmi. Pokračuje výstavba kanalizácie od cintorína ku kultúrnemu domu, vyasfaltovala sa Ulica pod Stráňou. V októbri prebehla výmena federálnych platidiel za slovenské.

Rok 1994

31.8. zrušené Miestne kultúrne stredisko ako príspevková organizácia a kultúrna činnosť prešla pod správu Obecného úradu.

Rok 1995

Účasť nášho občana Jozefa Teniaka s lavínovým psom Borisom /ktorý sa zúčastnil aj záchranných prác po zemetrasení v Arménsku/ pri hľadaní exministra ČR Jozefa Vavrouška a jeho dcéry Petry, ktorí zahynuli pod snehovou lavínou v Nízkych Tatrách.Od 1.4. každú prvú sobotu v mesiaci sa začalo poriadať Liskovské repete – zábavná spevácka súťaž, ktorá sa u občanov tešila veľkej popularite, mohli si nielen zaspievať, ale aj vyhrať hodnotné ceny v tombole.Od júna sa opätovne začal vydávať Liskovský spravodaj, ktorý prinášal informácie zo života obce.24.7. sa stala smutná udalosť na „Jamborovom prahu“. V dopoludňajších hodinách sa splavovalo spod Marskej priehrady po Váhu 9 mladých ľudí z Nemecka. Stavidlo vody na Váhu pri Jamborovom prahu /pri SCP/ prevrátilo čln a 3 dievčatá 12-18 ročné a 1 chlapec 18-ročný sa utopili. Nehoda sa stala hlavne z dôvodu vypúšťania vody z priehrady, keď mladí ľudia sa dali na splavovanie bez znalostí toku Váhu. V auguste bola rozsiahla rekonštrukcia elektrického vedenia - výmena ståpov a káblov na Pribinovej ulici.Bola ukončená I. stavba kanalizácie v celkovej hodnote 13 miliónov 627 tisíc Sk, vyasfaltovaná cesta od cintorína po kultúrny dom. Do vynovených priestorov v objekte DKD, kde bolo pôvodne sídlo MNV bola presťahovaná ambulancia detskej lekárky. Pri príležitosti 1000 dní trvania Slovenskej republiky 21.9. Vláda SR zorganizovala splavovanie troch pltí Vihorlat, Javorina a Kriváň z Liptovského Hrádku do Komárna. Členov vlády očakávali naši občania a mládež pri moste cez Váh. Účastníkov plavby v Liskovej privítala ministerka školstva Eva Slavkovská a starosta obce. Priebeh plavby vysielala Slovenská televízia, rozhlas a zverejňovala denná tlač.

Rok 1996

Pokračuje sa vo výstavbe kanalizácie II. stavba – vybudovala sa prečerpávacia stanica a kanalizácia na Železničnej a Pribinovej ulici. V tomto roku sa uznesením vlády SR schválilo nové územnosprávne členenie SR a to na 8 krajov a 72 okresov. Vznikol aj okres Ružomberok, pod ktorý patrí aj naša obec.

Rok 1997

Pokračuje sa v budovaní kanalizácie na uliciach : Poľná, Krivý kút, Za majer a časť Železničnej. Bol vybudovaný asfaltový povrch na Ulici Poľná a Krivý Kút, taktiež sa začala výstavba detského ihriska na Ulici pod Stráňou. Na upravenom povrchu sa postavili drevené hojdačky, preliezky, domček na hranie, pieskovisko, lavičky.

Rok 1998

Slovenské telekomunikácie budujú v obci podzemné káblové telefónne vedenie, vybudovali sa 2 trafostanice – pri detskom ihrisku a na Poľnej ulici, asfaltový povrch na ulici Za majer, ukončila sa výstavba kanalizácie v obci. Na výstavbu kanalizácie bolo vynaložených 30 miliónov 632 tis. Sk.

Rok 1999

Závod Tatran s.r.o. /mäsokombinát/ ukončil 1. marca svoju činnosť a prepustil 200 zamestnancov, ktorí manifestovali pred závodom za vyplatenie mzdy za 3 mesiace, ktorú nedostali.17.7. občania Liskovej privítali účastníkov „Svetového behu mieru 1999“.

 

Autor: Edita Forgáčová,
Modifikoval: Edita Forgáčová,

Najbližšie podujatia



Organizácie a Združenia


Archív